НАСТАНИ

Пожари на Флорина

Заштитен знак на Лерин е Божиќ оган. Обичај што се навраќа векови. Секоја генерација го вклучени со голема љубов и прилагодени до свој години ... Тоа е дел од животот на секој Florinioti ... Тоа може да има свои корени во пагански настани ... обожавање на сонцето ... Но тоа е сега цврсто испреплетена со оган запали , малку овчари во Христа ... и објавувањето на раѓањето на Спасителот на човештвото. Па јас само значи 23 до полноќ на 24 декември, Бадник , секој соседството Лерин фрлени во нивната борба ... Подготовки за поттикнувајќи на огнот држи месеци групи на деца - . По изборот на безбедно место за чување - продавница тони дрво и кедар намали од планината. ! За секоја ноќ има и свој багаж шумата соседството ... Зошто за жал ... Kairofylachtoun други соседството деца, кои се подготвуваат да го украдат дрво да не заборавиме дека локалното население се родово дорски - и голем срам за да оној кој нема да биде во можност да го спасат вредноста на соседството ... и пофалби за оние кои би ги украде кедри без нив добивање вести ... само одмазда , како во древните Спарта, ние не имаат ... повеќе. Зошто постарите , велат тие, нема училиште не се осмелуваат да одат на некомпетентни објекти ...

Babar

Секоја Нова Година ви се случува да се забавуваат со сопствен како стари, и дионизиски култови, кои беа составен дел од начинот на живот на жителите. други велат дека Babar , како што се нарекуваат , имаат римски потекло , но она што е важно е дека Babar го прослават будење на земјата и нејзините плодноста. 1 од годината и јануари; ; Се случува на главниот лик е невестата жена , симбол на плодноста ... и целта на киднапирање на "лошите" ... Учесниците маскирани мажи. Костимите и маските се крие на јагнешко месо. Да биде пострашно додаток грав за заби ... сува и црвени пиперки. Групата се состои од 10 до 15 млади луѓе од селото , облечен во ленена кошула , елек ракави и црни хеланки ткаени , руно, zonontai во нивната средина голема камбани - од кравјо евиденција и густа шума - патерици. Секој член е одговорен и должност ... претходница, rearguard страна складирање ... невестата ... демнат бидејќи "лошите момци" и се разбира на Грбав . Ние треба да се избави безбедно и недопрена на младоженецот ... кој се разликува од момците ... патерицата ... тоа е дел од плуг како меч ... има коса ... и мали ѕвончиња ... Во ритуал презентирани сигурно дедо , старата ( изнемоштен ), свештеникот со кадилницата , лекарот со неговите лекари и парталав - закачка на невестата ( на Грбав ). Невестата загрижен е, е човек со локалните nyfiatiki облека - Облека секоја година еднаш бездетни жена од селото ... да gestate - ѕвона и коњ ... Групата доаѓаат и си одат во дворовите на куќите и домаќинствата треба да се даде на компанија десеток од своите култури во ракија , свинско , колбаси , кромид, леб и вино ... Под звуците на гајда, на Тавор и флејта ... нагласување ... е walloping на " додворувачи " на невестата и Грбав , до степен до кој многу денови младите се поцрнето дрво и некомпетентни ... - преправајќи - да работат ...

Карневалот кисела вода

Набрзо потоа, уште една добро позната по своите природни извори на населено место -на кисело вода организирани и маскирани со плови и се разбира вино Amyntaiou проток во изобилство, младите луѓе од областа оддадат почит на богот Дионис ... единствената организирана карневал округот ; ; Ресурси "присутни" во сите свои манифестации на радост, но исто така и во сите тешки моменти на место секогаш им даде иселеници Лерин ... кој очигледно премногу ...

Lygkisteia

За ова, веќе со години, првите десет дена од август локалните власти како мала знак на благодарност организира Lygkisteia ". Е Мигрира Лерин, во рамките на и надвор од границите на земјата секоја година имаат состанок ... Освен културни настани танц групи , музички вечери со познати пејачи и Лерин , ликовни изложби , онака Лерин е музеј на уметноста недатиран - принципи организира банкети во чест на иселениците ... Илјадници посетители , Грците и странци, кои последните десет дена од август поплавување на областа и не само да го посетиме местото како " туристи ". важен културен настан се случува ...

Prespeia

Местото и нејзиниот народ. Природата и духот. Првиот гест на рационален човек , кој се претвора во уметност. Во уметноста и Логос . Магичен , повеќеслојна место кое го прави несоодветни модерниот човек да се покаже големината на луѓе кои беа сведоци и искусни во оваа екстремност на нашата земја, на сите мали и големи настани кои ја одбележаа телото на нашата земја. Современиот човек малку мирис на кои душкаат работи. Гонет пештери во областа , на ѕидот карпи, под сомнение баба кој ги гледа како странски trespassers се сите искуства сезони, епохи , објасни , но не оправдано. Настаните "Преспа " или " Prespeia " роден кон крајот на Студената војна , падот на идеологии и опкружен длабоко политички инстинкт на пратеник Џорџ Liani , сега имаат општо прифаќање на политичкиот свет , никогаш не биле едноставни уметнички настани . Во микроб, биле во таква мир , каталози , соработка, соживот, хуманитарна понуда. " Prespeia " : настаните преку меѓудржавен контакти на високо ниво во бременоста крајот на непријателствата и стартувала братство. Точка соживот на народите и културното творештво . Место и настани чест и почестени од страна на водечките уметност , Писма , Спорт, политика и религија.

Извор: Omikron списание